Klinik Artı | Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Sefaköy Diş Doktoru

Diş beyazlatma işlemi, diş taşı temizleme işlemi, ağız ve diş sağlığı bakımı, çay  – kahve gibi tüketim ürünlerinin fazlaca kullanılmasından dolayı oluşan dişlerdeki sarılıkların giderilmesi için gerçekleştirilen tedaviler gibi durumlarda Klinik Artı, Sefaköy diş doktoru kadrosu ile sizlere hizmet sunuyor.

Dişlerdeki sararmalar ve tartarların temizliğinde teknolojik cihazlarımız ve rahatınız için tasarlanmış kliniğimizde siz hastalarımıza Sefaköy diş doktoru arayışlarınıza son veriyoruz.

Sefaköy Diş Doktoru
Şimdi Hızlı ve Kolay Randevu Alın!

Sefaköy Diş Doktoru

Sefaköy Diş Doktoru arayışlarında Klinik Artı farkını yaşamak için uzman diş hekimlerimiz ile görüşün. Kişiye özel tedavi yöntemleri ve gelişmiş teknolojik donanımı ile Klinik Artı diş hizmetleri ağız ve diş sağlığınız için gereken hassasiyet gösterilecektir.

Diş Taşı (Tartar) Nedir?

Tartar olarak ta bilinen diş taşları dişler üzerinde biriken ve temizlenmeyen diş plaklarının zamanla sertleşmesi ile oluşan tabakalardır. Zamanında müdahale edilmediğinde dişleri kaplayarak diş minesine ve diş etlerine zarar verir. İleri boyutlarda ise dişleri çürümesine ve düşmesine neden olabilir.

Diş taşları, çoğunlukla dişleri arka kısımlarına ve diş aralarına yerleşir. Sarı ve zamanla kahverengi renklerde olabilir. Sefaköy diş doktoru Klinik Artı kadromuzda bulunan uzman hekimlerimizce diş taşı temizliği yapılarak diş sağlığınız korunur.

Diş Taşları Neden Oluşur?

Ağzımızın içerisinde ve dişlerimizin arasında 200 ila 300 farklı türde milyonlarca bakteri bulunabilir. Bu bakteriler dişlerimizi temizlemediğimizde besin atıkları ile beslenirler ve plak adı verilen tabakanın oluşumuna neden olurlar. Bu tabaka zamanla kalsiyum ve diğer maddelerin de birleşmesi ile sertleşerek diş taşı veya tartar adını verdiğimiz sert yapıyı oluştururlar.

Diş taşları, dişlerimizde diş eti ile diş arasındaki çizgiyi takip ederek oluşurlar. Bu bölgelerce görünen sarı lekeler diş taşlarının oluşmaya başladığını gösterir. Dişlere düzenli bakım yapılmadığında diş taşı tabakası artarak dişlere zarar vermeye başlar. Diş taşı temizliği geciktiğinde hem diş etlerimiz hem de dişlerimiz zarar görür. Bu aşamaya gelmeden Sefaköy diş dokturu Klinik Artı diş hekimlerimizden gerekli yardımı alabilirsiniz.

Diş Taşlarının Zararları Nelerdir?

Diş taşları dişlerin arasını kapatmaya başladığı için zamanla diş fırçasının etkisi azalır ve diş ipi ile de dişlerimizi temizleyemez hale geliriz. Dişleri kaplayan diş taşları dişlerimizdeki hassasiyeti artırır ve diş minesine zarar vererek dişlerimizin çürümesine de neden olur.

Diş taşı yan diş tartarlarının oluştuğu bölgelerde bakteri yoğunluğu arttığı için diş etlerimiz tahriş olmaya başlar. Zamanla diş eti hastalıkları ve diş eti iltihabı görülmeye başlar. Bu durum ağız kokusuna ve dişlerin zarar görmesine neden olur.

Sefaköy Diş Doktoru, Diş Taşı Temizliği
Sefaköy Diş Doktoru ve Diş Taşı Temizliği

Diş taşlarının oluşumunu önlemek için düzenli aralıklarla diş fırçası ve diş ipi kullanılması gerekir. Ancak bu yeterli olmadığında Sefaköy diş doktoru Klinik Artı uzman hekimleri ile görüşmeniz dişlerinizin zarar görmesini de önleyecektir.

Uzman diş hekimi, diş taşlarının temizlenmesi ve tekrarlamaması için gerekli önlemleri alarak yapılması gerekenler konusunda bilgi verecektir.

Diş taşı temizliğinin sıklığı ağızdaki diş taşı oluşumunun şiddetine bağlıdır.

  • Sigara kullanımı
  • Kahve alışkanlığı
  • Şekerli ve asitli içeceklerin sık kullanımı
  • Şeker hastalığı
  • Dişlerin düzenli fırçalanmaması

diş taşlarının oluşumunu artırıyorsa 6 ayda bir diş taşı temizliği yapılması diş sağlığı açısından yararlı olacaktır. Ancak diş taşı oluşumunun daha şiddetli olduğu durumlarda temizlik daha sık yapılabilir.

Diş Taşı Oluşumunu Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Diş taşı oluşumunun şiddeti kişiden kişiye değişebilir ve buna bağlı olarak ta yapılması gerekenler de değişkenlik gösterebilir ancak genel olarak yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Düzenli olarak dişlerin fırçalanması
  • Diş temizliği için diş ipi kullanımı
  • Gargara yapılması
  • Taze meyve ve sebze tüketilmesi

diş taşı oluşumunu önemli ölçüde azaltır. Mümkün olduğunca yukarıda saydıklarımız maddelerin tamamını yerine getirmeye çalışmak daha faydalı olacaktır. Yani sadece diş fırçası kullanmak tek başına yeterli gelmeyebilir, dişlerimizin arasında kalan artıkları temizlemek için diş ipi kullanımı ve sonrasında gargara yapılması ağzımızda bulunan bakterilerin temizlenmesi ve diş taşı oluşumunun önlenmesi açısından önemlidir.

Görsel Galerisi
Klinik Artı

İlgili ve özenli çalışmalar neticesinde ağrılı hayattan, özgüvensiz gülüşlerden kurtulacaksınız. Sizler de Sefaköy diş doktoru için Klinik Artı’nın uzman diş hekimlerinin elinden tedavi bulma imkanına sahip olun!

Sefaköy Diş Doktoru

WhatsApp Hızlı İletişim