Ağız kokusu neden oluşur? Tedavisi nedir?

Ağız kokusu neden oluşur tedavisi nedir?

“Ağız sağlığın aynasıdır” der Hipokrat. Ağızımızdan çıkan koku sosyal yaşantıda en büyük problemlerden bir tanesi. Malum insan olarak sosyal varlıklarız ve sürekli iletişim ve etkileşim içerisindeyiz. Karşımızdaki kişinin ağızının kokması rahatsız edici düzeylerde olabilmekte ve bu durum sosyal yaşantımızı olumsuz etkilemekte. Bazen kişinin kendisini dahi rahatsız eden bu kokunun önce sebebine sonra çözümüne bakalım.

Öncelikle ayırt edilmesi gereken ağız ve nefes kokusunun birbirinden farklı olduğudur.

Nefes kokusu mide ve bağırsak hastalıkları, bademcik iltihabı, uzun süreli açlık, alkol ve sigara kullanımı gibi sebeplerden oluşur. Bu durumda bir uzmana muayene olmanız faydalı olacaktır.

ağız kokusunu önleme yöntemleri nelerdir, ağız kokusu neden oluşurAğız kokusu ise diş ve diş etlerimizde bir problem olduğuna işaret eder. Diş ve diş eti sağlığımız için yeme içme alışkanlıklarımız ve diş temizliğine çok dikkat etmemiz gerekir. Dişlerinde protez , kaplama, ortodontik tedavide kullanılan aparatlar bulunan hastaların düzenli olarak protez ve aparatlarını tıpkı dişleri gibi temizlememeleri de yine ağız kokusuna sebep olacaktır. Dişlerde biriken yemek artıkları iyi temizlenmezse bir süre sonra ağız kokusuna sebep olacak ve ilerleyen aşamalarda diş ve diş eti hastalıklarına da sebebiyet verecektir.

Ağız kokusunu önlemek için;

  • Günde en az 2 defa dişlerimizi fırçalamalı
  • Diş ipi ya da arayüz fırçası ile diş aralarını ve boşlukları temizlemek.
  • Ağız gargarası ve ağız duşu kullanmak.
  • Protez ve ortodontik aparey gibi aparat kullanan hastaların bu aparatları düzenli olarak temizlemeleri
  • Düzenli diş hekimi kontrolüne gitmeleri gerekmektedir.

Hepinize Sağlıklı Günler ve Gülüşler Dilerim. Mustafa Orta Diş Hekimi

Okuma Süresi : 3 dk.
Yazar: Diş Hekimi Mustafa ORTA
Eklenme Tarihi : 08.03.2021

Sabit ve Hareketli Ortodontik Apareyler Kimler için Kullanılır?

Ortodonti tedavilerinde sabit, hareketli, ağız içi ve ağız dışı olmak üzere bazı ortodontik apareyler kullanılır. Çene darlıkları, üst üste binmiş dişler, ileri ve geri çene konumları, çapraşık diş konumlanması gibi sorunların giderilmesi için ağız içi ve dışı ortodontik apareyler büyük rol oynar.

sabit ve hareketli apareyler nasıl kullanılır, sabit aparey kullanma biçimi, sabit aparey nedir

Ağız içi ortodontik apareyler metal ve şeffaf diş telleri gibi dişlerin yüzeyine yerleştirilen ve tedavi süresince çıkarılamayan sabit apareylerdir. Ağız içi hareketli apareyler, hem hasta hem de doktor tarafından takılıp çıkarılabilir. Bu apareyler diş ve çene gelişimini yönlendiren ortodontik tedavi araçlarıdır. Sabit ve hareketli apareylerin kullanım süresi kişinin yaşına ve vakanın durumuna göre değişiklik gösterir.

Ağız dışı apareyler ise daha çok çeneyi ilgilendiren problemlerin tedavisinde kullanılan ekipmanlardır. Genel olarak büyümenin hızlı olduğu 12 – 16 yaşlarında kullanılır. Ağız dışı apareyler çenenin şeklinin ve büyümesinin yönlendirilmesini sağlar. Ağız dışı apareyler ve çene apareyleri erken yaşta daha başarılı sonuçlar verir.

Erken yaşlarda kullanıldığında etkili sonuç veren ağız içi ve ağız dışı apareyler genel olarak günde 16 – 18 saat arası kullanılır. Hem hasta hem de hekim tarafından takılıp çıkarılabilen ağız dışı ortodontik apareyler üst yada alt çene gelişiminin yetersiz yada aşırı olması, çene büyümesinin kontrol altına alınabilmesi gibi durumlar için kullanılır.

hareketli aparey nedir, hareketli aparey nasıl kullanılır, hareketli aparey kullananlar

Ortodontik apareyler, erken yaşlarda müdahale edildiğinde dişlerin ve çenelerin ideal şekline daha hızlı ve güvenli şekilde ulaşmasını sağlar. İleri ve geri çene durumlarını tedavi eder. Ağız içi aparey ve ağız dışı apareyler basit ortodontik bozuklukları hızla çözer. Doğru yaşta ve doğru şekilde kullanıldığında ekonomik bir çözümdür, takıp çıkarılabildiği için ağız hijyeni kolayca sağlanabilir.

Aparey fiyatları, kullanılacak ortodontik aparey türünün amacına, kaç adet kullanılacağına, farklı ortodonti apareylerine ihtiyaç duyulup duyulmadığına, genel tedavi planına göre değişmektedir.

sabit aparey nasıl kullanılır, sabit aparey kullananlar, sabit aparey kullanım tarzı, sabit aparey nasıl kullanılır

Ortodontik apareyler, doğal bir gülüş ve güzel görünüm kazandırması açısından etkili yöntemlerdendir. Tedavilerin dişlerin gelişmeye başladığı dönemde uygulanması avantajlı olacaktır. Ortodontik aparey kullanımı ve aparey fiyatları hakkında bilgi almak için aşağıda bulunan telefon numaralarından randevu alarak ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Okuma Süresi : 4 dk.
Eklenme Tarihi : 09.02.2021

WhatsApp Hızlı İletişim