Ağız Kokusunun Ana Nedenlerinden Biri Çürük Diş

Ağız Kokusunun Ana Nedenlerinden Biri Çürük Diş

AĞIZ KOKUSUNUN ANA NEDENLERİNDEN BİRİ: ÇÜRÜK DİŞ

Oldukça yaygın bir sorun olan ağız kokusunun birçok nedeni vardır. Yenen yemeklerden dolayı sadece o an ya da müteakip kısa bir süreliğine olan kısa süreli ağız kokusu hariç, kalıcı ağız kokusu çoğunlukla diş etlerini, dişleri ve diş üzerini kaplayan bakterilerin salgıladığı kötü kokular sonucunda oluşmaktadır.

Dişler arasında oluşan boşluklarda kalan yemek artıkları da sağlıklı ve düzenli bir ağzı ve diş sağlığı yapılamadığında kötü kokular salgılamaktadırlar. Bu sebeptendir ki ağız ve diş sağlığı için ağız bakımı sağlıklı bir şekilde yapılmalıdır.

Başta ağız sağlığı ve hijyeni olmak üzere vücutta birçok organı olumsuz etkileyen dişler ağız kokusunda da etkin rol oynamaktadır. Çürük dişler kimi zaman böbrek ve kalbe etki edebilmektedir. Çürük olan dişlerde oluşan bakteriler de kalp ve böbreklere ulaşır ve enfeksiyona neden olurlar.

Erken teşhis her zaman hayat kurtarır. Herhangi bir rahatsızlık olmasa bile en az altı ayda bir düzenli hekim kontrolüne gitmek sonrasında oluşabilecek rahatsızlıkların tespitini sağlayacaktır. Tespiti yapılan rahatsızlıklar daha vahim durumlara sebebiyet vermeden engellenebilmekte ve neticeye kavuşturulabilmektedir. Ayrıca erken yapılacak erken teşhis sonrasında yapılacak tedaviyi de oldukça kolaylaştıracak ve maliyeti de düşürecektir.

Diş Çürüklerinin Oluşması

Sindirim ağızdan başlar. Bu sebeptendir ki dişler vücuttaki en sağlam yapılardır. Sürekli yapılan çiğneme nedeniyle dişlerde aşınmalar olur. Her gün düzenli diş fırçalayarak ve diş ipi kullanılarak ağız hijyeni sağlanmalıdır. Yemeklerden sonra bu temizlik aksatılmamalıdır. Eğer aksama olur, diş temizliği ikinci plana atılırsa yaklaşık olarak yemeklerden on iki saat sonra ağızda kalan yemek artıkları plaklara dönüşecektir. Yirmi dört sat sonra da oluşan bu plaklar artık diş fırçası ile de çıkmayacak duruma gelecektir.

Oluşan plaklar mikroorganizmaların yaşaması için oldukça uygun bir yerdir ve bu mikroorganizmalar diş minesine zarar vermeye başlarlar. Dişlerde çürük oluşumu bu şekilde meydana gelmektedir.

Oluşan çürük çukurlarına yerleşen bakteriler ağız da kötü kokular yaratmaya başlar. Her bir ayrıntısı muazzam bir koordinasyon ile çalışma vücudumuzda sebep sonuç ilişkisi kurmak zor değildir. Ağız kokusunu önlemenin en kolay yolu düzenli ağız hijyeni alışkanlığıdır.

WhatsApp Hızlı İletişim