Beyazlatılmış Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Beyazlatılmış Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Diş sararması ya da diş lekelenmesi günümüzde pek çok kişinin muzdarip olduğu bir ağız ve diş sağlığı problemidir. Farklı sebeplere bağlı olarak renklenen, sararan, lekelenen dişler müdahale edilmediği taktirde kişilerin günlük yaşamını, sosyal ilişkilerini ve psikolojilerini olumsuz anlamda etkileyebilmektedir.

Modern diş hekimliğinin keşifleri sayesinde bugün sararmış ya da lekeli dişleri doğal beyazlığına kavuşturacak çok sayıda alternatif tedavi yöntemi bulunmaktadır. Uzman diş hekimi tarafından gerçekleştirilen, çoğu zaman kısa ve zahmetsiz olan müdahalelerle kişiler hayallerindeki bembeyaz dişlere sahip olabilmektedir. Ancak beyazlatma işlemi gören dişlerle ilgili insanların aklına sıklıkla takılan bir soru vardır: Beyazlatılmış dişlerde bakım nasıldır? Nasıl olmalıdır?

Beyazlatma yani bleaching tedavisi görmüş dişlerin bakımı temel olarak fırçalama, diş ipi ve gargara kullanımı ile düzenli hekim kontrollerini kapsar. Bir başka deyişle ağız ve diş sağlığı için zaruri olan temel bakım adımları, beyazlatılmış dişler için de geçerlidir.

Peki beyazlatma yapılmış dişlerin bakımı farklı mıdır? Yani bleaching işleminden sonra diş bakımında herhangi bir farklılık olmalı mıdır?

Aslında belirgin bir farktan söz etmek mümkün değildir. Ancak diş bakımında beyazlatılmış dişler söz konusu olduğunda biraz daha hassas ve özenli davranmak gerektiği doğrudur. Bunun sebebi ise halihazırda beyazlatma işlemi almış olan dişlerdeki beyazlığın yeniden kaybedilmesinin hem maddi hem de manevi açıdan kişide yaratacağı olumsuz etkidir. Bu sebeple dişlerde renklenmeye yol açan kahve, sigara, çay gibi tüketim alışkanlıklarından mümkün mertebe uzak durulması gerekir.

Ayrıca düzenli hekim kontrollerinin beyazlatılmış dişler için öneminin daha da büyük olduğu söylenebilir. Zira bu sayede herhangi bir sebeple beyazlığını yitirmeye başlayan dişlerle ilgili erken müdahale yapılabilir ve sararma ya da lekelenme ilerlemeden küçük dokunuşlarla dişlerdeki ışıltılı beyazlık sürdürülebilir. Dolayısıyla ortalama 6 ayda bir diş hekimi ziyaretleri, beyazlatılmış diş bakım uygulamaları arasında önemli bir yere sahiptir.

Dişlerinize ihtiyaç duyduğu özeni gösterdiğinizde, bleaching tedavisiyle elde ettiğiniz beyazlığı çok daha uzun yıllar boyunca koruyabilmeniz mümkündür. Hayal ettiğiniz beyazlığa sahip dişlerin iş, aile ve sosyal yaşamınızdaki başarıyı ve mutluluğu pekiştirici etkisi ise kaçınılmaz olacaktır.

WhatsApp Hızlı İletişim