Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve Diş Bakımı Nedir?

Ağız ve diş bakımı, kendi sağlığımız için yapmamız gereken en önemli kişisel bakımlardan biridir. Ağzımız, sindirim sistemimizin başlangıcıdır. Ağzımız, besinlerle teması ve dış dünyaya açık olması nedeniyle mikroorganizmaların çoğalması için elverişli bir yerdir. Bu nedenle iyi ve etkili bir ağız ve diş bakımının yapılmaması nedeniyle ağızdaki dokularda ve dişlerde oluşan hastalıklar çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Ayrıca bakımsız bir ağız ve dişler kötü bir görüntüye de neden olabileceğinden bireyleri sosyal, psikolojik ve fizyolojik açıdan olumsuz olarak etkileyebilir.

küçükçekmece implant, küçükçekmece diş beyazlatma, küçükçekmece şeffaf plak, küçükçekmece ortodonti, küçükçekmece diş hekimi, küçükçekmece diş kliniği, sefaköy diş hekimi, sefaköy diş kliniği, küçükçekmece ortodonti doktoru, sefaköy ortodonti doktoru, çocuk diş doktoru, çocuk diş hekimi, diş doktoru çocuk, ağız ve diş bakımı

Ağız bakımı; dişler, dişetleri ve dilin temizliğini kapsamaktadır. Sağlıklı bir ağız için dişleri fırçalamak, diş ipi ve gargara kullanmak en temel bakımlardır. İyi bir temizlik ile ağız besin artıklarından temizlenir. Bu sayede ağız içi bakterilerden temizlendiği için de ağız kokusu da ortadan kalkar.

Etkili Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde etkili ağız ve diş bakımının yapılabilmesi için bazı hususlara dikkat edilmelidir:

  • Dişler yumuşak bir diş fırçası ile günde en az 2 defa fırçalanmalıdır.
  • Dişlerin bütün yüzeylerin (ön, arka ve çiğneme) yeterli miktarda fırçalandığından emin olunmalıdır.
  • Diş fırçası yada dil temizleyiciler ile dil üstü temizlenmelidir.
  • Plak ve diş taşı (tartar) oluşumunu önlemek için her diş fırçalama sonrası diş ipiyle diş araları temizlenmelidir.
  • Dişler fırçaladıktan sonra ağız bakım suyu ile gargara yapılmalıdır.
  • Dişlerde plak ve çürük oluşumuna neden olan şekerli gıdalar ile asitli içeceklerin tüketimi en aza indirilmelidir.
  • Aşırı çay ve kahve tüketimi ile sigara içmek dişlerde leke oluşumuna sebep olmaktadır. Bu nedenle uzak durulmalıdır.
  • En az 6 ayda bir olmak üzere diş hekimi düzenli olarak ziyaret edilmelidir.

Doğru ağız ve diş bakımının çocukluk döneminden itibaren yaşam boyunca uygulanmasıyla hem diş sağlığı korunacak hem de diş kayıpları önlenecektir. Bu nedenle sizlerde sağlıklı dişlere sahip olmak için ağız bakımınıza gerekli özeni göstermeli ve düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

 

Mert TOPBAŞI
Diş Hekimi
Ortodonti Uzmanı

Okuma Süresi : 3 dk.
Eklenme Tarihi : 20.10.2020

WhatsApp Hızlı İletişim