Diş Çürükleri

Diş Çürükleri

Diş çürüğü nedir?

Diş çürüğü, diş minesinin ve dişlerin dış yüzeyinin tahribata uğramasıdır. Diş çürükleri genellikle çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklardır. Dünyada diş çürüğü deneyimi yaşamayan çok az insan vardır.

diş çürüğü

Diş çürükleriyle ilgili sık sorulan sorular

 Dişler neden çürür?

Şekerli ve unlu yiyeceklerin tüketimi sonrasında ağızda kalan artıklar asit oluşturarak dişlerin mineral dokusuna zarar vermektedir. Diş minesinin bozulması da diş çürüğünün başlamasına ve kavite olarak isimlendirilen oyuklara neden olmaktadırlar.

Çürük bir düş yanında ki diğer dişleri de çürütür mü?

Diş çürüğünden yanındaki diğer dişler de etkilenir. Sıklıkla bu tabloyu komşu dişlerin birbirini etkileyerek arayüz çürüklerinin oluşması şeklinde görülür.

Diş çürükleri ağız kokusuna neden olur mu?

Ağız kokusunun çeşitli nedenleri vardır; bunlardan biri de diş çürükleridir.

Dişin çürüdüğü nasıl anlaşılır?

Diş çürüğü, diş üzerinde koyu renklenmelerin meydana gelmesi ve bu renklenmeleri kavite denilen oyukların takip etmesi ile anlaşılabilir. Ayrıca dişlerin ara yüzlerinde de oluşan ve tespit edilmesi zor olan çürükler oluşabilir. Ara yüz çürüklerinin teşhisinde radyolojik tekniklerden istifade edilir. Bu yüzden diş çürüğü hız kazanmadan teşhis ve tedavisi maksadıyla mutlaka diş hekimine başvurmak gerekmektedir.

Dişlerin çürümesini engellemek için neler yapılmalı?
  • Ağız bakımına çok dikkat etmek gerekir. Günde en az 2 defa dişlerin fırçalanmalı ve arından da diş ipi ve ağız gargarası kullanılması gerekmektedir.
  • Asitli içeceklerden ve şekerli yiyeceklerin tüketimi azaltılmalıdır. Özellikle şeker içeren besinlerin ana öğünler ile beraber tüketilmesine özen gösterilmelidir.
  • Düzenli olarak diş hekimi ziyaret edilmeli ve rutin kontroller yaptırılmalıdır.

Mustafa ORTA
Diş Hekimi

Okuma Süresi : 3 dk.
Eklenme Tarihi : 24.10.2020

WhatsApp Hızlı İletişim