Ortodontik Tedavi Sırasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Ortodontik Tedavi Sırasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Ortodontik Tedavi Sırasında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Ortodontik tedavinin konforlu geçmesi ve hedeflenen sürede tamamlanabilmesi için siz hastalarımızın bazı konulara dikkat etmesi gerekmektedir.

Dişlere braket ve teller takıldıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken husus yeme-içme alışkanlığında değişikliğe gidilmesidir. Ortodontik tedavi gören hastalar için tedavinin en zorlu kısmı alışkanlığını değiştirmek olsa da bu durumun faydası tedavi süresince daha çok görülecektir.

Ortodontik tedavi süresince yiyecek ve içecek tüketiminde oldukça dikkat edilmelidir. Tedavi süresince diş minesine zarar verebilecek ve braketlerin kopmasına neden olabilecek asitli tüm içeceklerden uzak durulmalıdır.

Aynı şekilde braket ve üstündeki tellere zarar verebilecek sakız ya da şeker gibi yapışkan gıdalardan, fındık, fıstık, badem gibi kabuklu yiyeceklerden uzak durulmalı,  erik ve zeytin gibi gıdalar yalnızca çekirdeklerinden ayrıştırıldıktan sonra tüketilmelidir.

Ayrıca tedavi süresince ön dişlerle ısırarak yemek yememek, yiyecekleri koparmaya çalışmamak gerekir. Ön dişlerle yemek yenildiğinde braketlerin kopması ihtimali söz konusudur. Unutulmamalıdır ki tedavi sırasında braketlerin kopması ya da hasar görmesi tedavi süresinin uzamasına sebep olacaktır.

Dr. Mert Topbaşı
Ortodonti Uzmanı

Okuma Süresi : 3 dk.
Eklenme Tarihi : 10.12.2020

WhatsApp Hızlı İletişim