Daha Sağlıklı Dişler İçin Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Daha Sağlıklı Dişler İçin Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Sağlıklı dişlere ve bembeyaz gülüşlere sahip olmak, diş sağlığınızı korumak için çaba harcamanıza ve ağız ve diş bakımını ihmal etmemenize bağlıdır. Fırçalama, ağız hijyenini muhafaza etme ve düzenli hekim kontrolleri ağız ve diş sağlığının temel taşlarıdır. Aynı şekilde beslenme alışkanlıkları da diş sağlığınızı doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alır.

Daha sağlıklı ve daha güzel görünen dişlere daha uzun yıllar sahip olabilmek için diş dostu besinleri günlük hayatınıza dahil etmelisiniz. Peki ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olan, sizin için doğal diş bakımını mümkün kılan bu besinler hangileridir?

Süt ve süt ürünleri

Bebeklik döneminden itibaren ağız ve diş yapısının kuvvetlenmesini sağlayan besinlerin başında süt ve süt ürünleri gelir. Süt, peynir, yoğurt gibi besinler çürüklerin önlenmesi, ağzın Ph dengesinin korunması, diş etlerinin güçlenmesi gibi konularda son derece etkilidir.

Elma, armut ve portakal

Elma ve armut lifli yapısıyla diş temizliğinde etkilidir ve diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olur. Diş sağlığı için portakal da önemli rol üstlenir. Bağ dokusunu güçlendirerek diş eti iltihaplarının önlenmesine yardımcı olan portakal asitlere karşı dişlerin üzerinde koruyucu bir kılıf oluşturur.

Çilek ve kivi

İçerdiği  özel enzimler sayesinde çilek ve kivi diş temizliğinde oldukça etkilidir.

Brokoli

Ağız sağlığı için brokoli tüketimini de artırmalısınız. Brokolinin içeriğinde bulunan mineraller dişlerinizin doğal yollardan beyazlamasına yardımcı olur.

Kırmızı Biber

Kırmızı biberin dişlere faydası diş ağrıları söz konusu olduğunda ortaya çıkar. Kırmızı biber mevcut diş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur.

Ananas

Zengin içeriği sayesinde ananasın dişlere faydası diş minesini koruması ile ortaya çıkmaktadır. Ananas ayrıca tükürük üzerinde de olumlu etkiye sahiptir.

Ayva

Ayva ve diş sağlığı arasındaki ilişki büyük oranda ayvanın diş etleri üzerindeki masaj etkisine bağlıdır. Bu şekilde kan dolaşımını destekleyerek diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Balık

İçeriğinde bulunan fosfor sayesinde balık kemik ve diş dokusunun güçlenmesini sağlar.

Kuruyemiş

İçeriğinde bulunan mineraller ve doğal yağlar sayesinde kuru yemiş, çürük oluşumunu önlemeye yardımcı olur, dişleri güçlendirir.

WhatsApp Hızlı İletişim