Diş Bakımında Badem, Elma, Havuç ve Maydanozun Yeri Nedir?

Diş Bakımında Badem, Elma, Havuç ve Maydanozun Yeri Nedir?

Uzun seneler boyunca sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olmak için bakım ve kontrol rutinlerini aksatmamalı ve mevcut problemlerin tedavisini ertelememelisiniz. Doğru bir diş macunu ve diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalamalı, diş ipi kullanmalı, gargara yapmalısınız. Düzenli aralıklarla diş hekimine giderek ağız ve diş sağlığınızın genel durumunu kontrol ettirmeli ve olası bir problemle ilgili önlemi henüz büyümeden almalı, erken tedavinin avantajından yararlanmalısınız.

Tüm bunların yanında beslenme alışkanlıklarının da diş sağlığı üzerinde doğrudan etkisi olduğu bilinmektedir. Diş sağlığı için faydalı ve diş bakımını destekleyici pek çok doğal besin bulunmaktadır. Bunların arasında badem, elma, havuç ve maydanoz, diş sağlığı üzerindeki olumlu etkileriyle, dişlerinizi doğal yöntemlerle korumaya yardımcı olmaktadır.

Badem

Protein ve kalsiyum bakımından zengin bir besin maddesi olan bademin diş sağlığına faydaları dikkat çekicidir. Düzenli badem tüketerek diş minesini güçlendirebilir ve çürük riskini azaltabilirsiniz. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde eşsiz bir şifa kaynağı olan badem bilhassa fosfor bakımından zengindir. Diş bakımında badem diş minesini ve ağız sağlığını kayda değer oranlarda arttırır.

Havuç

diş bakımında havucun yeri nedir, diş bakımında havuç faydaları nelerdirHavuç gibi sert ve lifli besinleri yemek diş bakımı için ve dişlerin güçlenmesi açısından önemlidir. A vitamini ve lif içeriğiyle öne çıkan havucun diş sağlığına faydaları özellikle diş plaklarının temizlenmesi konusunda ortaya çıkar. Havucu öğünlerinize düzenli olarak dahil ettiğinizde daha temiz ve daha güçlü dişlere sahip olabilirsiniz.

Elma

Elmanın diş sağlığına faydaları, içeriğinde bulunan yüksek lif ve su miktarına bağlı olarak ortaya çıkar. Uzman diş hekimleri elma gibi meyvelerin ısırarak ve kabuğuyla birlikte yenilmesini tavsiye eder. Bu sayede diş ve diş etleri güçlenmektedir. Ayrıca içerdiği maddeler sayesinde elma diş beyazlatmaya yardımcı olmaktadır.

Maydanoz

Maydanoz ve diş sağlığı arasındaki olumlu ilişki maydanozun içerdiği yüksek miktardaki C vitamininden gelmektedir. Diş sağlığı ve diş temizliğinde maydanozdan yararlanabilirsiniz. Ayrıca maydanoz ağız kokusunu da başarılı bir şekilde giderebilmektedir. Bir tutam maydanoz çiğneyerek ağzınızdaki kötü kokuyu bastırabilir, hoş bir ağız kokusuna sahip olabilirsiniz.

WhatsApp Hızlı İletişim