Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Beyaz dişlerin hayatınızdaki önemi düşündüğünüzden de fazladır. Sağlıklı ve beyaz dişler size yaşamınızın her alanında özgüven olarak geri döner. Estetik görünümüne güvendiğiniz dişlerle dilediğinizce gülebilir, konuşabilir ve endişesizce iletişim kurabilirsiniz. Beyaz dişlerin iş, aile ve sosyal hayatınız üzerindeki olumlu etkileri kayda değerdir.

Ancak dişler zamanla doğal beyazlığını kaybedebilmektedir. Çeşitli fizyolojik sebeplere bağlı olarak rengini kaybeden dişler, sigara ve kahve tüketimine bağlı olarak renklenen dişler, kanal tedavisi sonrası renk değiştiren dişler diş beyazlatma tedavisine ihtiyaç duyan dişler arasında yer alır. Dişlerde meydana gelen renklenmeleri ortadan kaldırmak için günümüzde birbirinden farklı ve etkili diş beyazlatma yöntemleri kullanılmaktadır.

Diş yüzeyinde, organik ve inorganik maddelere bağlı olarak ortaya çıkan renklenmeler ev tipi ve ofis tipi diş beyazlatma yöntemleri aracılığıyla giderilebilmektedir. Bu noktada diş beyazlatma konusunda uzman ve deneyimli bir hekime danışılması, söz konusu yöntemlerden hangisinin uygun olduğunun belirlenmesi ve kişiye özel bir tedavi planlaması hazırlanması önemlidir.

Ev tipi beyazlatma yönteminde kişiye özel olarak hazırlanan plaklar kullanılır. Kişi, söz konusu plakları belirli miktarda diş beyazlatma jeli ile birlikte gün içinde belirli bir süre boyunca takar. Aparatın ağızda takılı kalması gereken süre ve kullanılması gereken jel miktarı uzman diş hekimi tarafından belirlenir.

Lazerle diş beyazlatma olarak da bilinen ofis tipi beyazlatma yönteminde ise işlem, klinik ortamında gerçekleştirilir. Dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jeli lazer yardımıyla aktive edilir. Süreç uzman diş hekiminin kontrolünde gerçekleşir. Hasta, ortalama 1 saat içinde beyaz dişlere kavuşur.

Diş hekimi tarafından ihtiyaç duyulması halinde ev tipi ve ofis tipi beyazlatma yöntemleri bir arada da kullanılabilir. Söz konusu yöntemde klinik ortamında gerçekleştirilen beyazlatma işlemi belirli bir süre boyunca ev tipi beyazlatma işlemiyle desteklenir.

Lazerle diş beyazlatma ya da ev tipi beyazlatma tedavilerinin kalıcılığı kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu noktada düzenli ve etkili diş bakımı son derece önemlidir. Ayrıca sigara ve kahve tüketimi gibi dişlerin renklenmesine sebep olan alışkanlıklar da tedavinin ömrünü belirleyen etmenler arasında yer alır.

WhatsApp Hızlı İletişim