Diş Fırçasında Elektrikli mi Yoksa Standart Fırça mı Kullanılmalıdır?

Diş Fırçasında Elektrikli mi Yoksa Standart Fırça mı Kullanılmalıdır?

Ağız ve diş bakımının en temel gerekliliklerinden birini düzenli fırçalama meydana getirir. Günde iki ya da üç defa, doğru yöntemle dişlerinizi fırçaladığınızda dişlerinizi çürükler başta olmak üzere diğer her türlü ağız ve diş sağlığı problemine karşı büyük oranda korumuş olursunuz. Bu noktada önemli bir konuyu ise doğru diş fırçası kullanımı oluşturur.

Piyasada çok sayıda markaya ait ve birbirinden farklı özelliklere sahip diş fırçaları bulunmaktadır. Bunlar arasında sizin ağız ve dişlerinizin mevcut ihtiyaçlarına en uygun yapıdaki fırçayı seçerken dikkatli karar vermek gerekir. Diş temizliğinde teknoloji kullanımının da devreye girmesiyle birlikte elektrikli ve pilli diş fırçaları da sıklıkla tercih edilmeye başladı. Bu noktada “Elektrikli diş fırçası dişi temizler mi?” sorusu akılları kurcalar hale geldi. Bu sorunun cevabını verebilmek için öncelikle diş fırçasının temel görevinden bahsetmek, sonra da elektrikli fırçalarla geleneksel fırçalar arasındaki farkı öğrenmek gerekir.

Bir diş fırçasının en temel görevi ağızdaki plak tabakasını temizleyebilmesi ve aynı zamanda diş etlerini uyarabilmesidir. Bu noktada diş fırçası kullanma teknikleri de büyük önem arz eder. Sonuç olarak doğru bir diş fırçası ve doğru fırçalama teknikleriyle kusursuz bir diş temizliğine imza atabilirsiniz.

Klasik diş fırçalarıyla elektrikli diş fırçalarını karşılaştırdığımızda ise aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkar.

Standart Diş Fırçası Avantajları
  • Manuel diş fırçalarının en büyük avantajı hala çok çeşitlilikte ve kolay ulaşılabilir olmasıdır. Elektrikli fırçalar hem marka çeşitliliği, hem de sahip olduğu özelliler bakımından henüz yeterince alternatife sahip değildir. Standart fırçalar ayrıca market, eczane gibi pek çok yerde kolaylıkla ulaşılabilir durumdadır. Elektrikli fırçalar ise bu açıdan hala bir miktar zorlayıcı olabilmektedir.
  • Klasik diş fırçaları ciddi manada fiyat avantajına sahiptir. Pek çok marka ve model elektrikli fırçalarla kıyaslandığında manuel fırçaların bütçe dostu olduğu söylenebilir.
  • Klasik diş fırçaları kolay taşınabilir oldukları için de avantajlı sayılabilir. Elektrikli fırçaları, görece hantal yapıları, özel taşıma kapları, şarj aletleri derken ciddi bir yer işgal edebilmektedir. Standart fırçalarını ise gittiğiniz her yerde yanınızda kolaylıkla taşıyabilirsiniz
Elektrikli Diş Fırçası Avantajları
  • Özellikle klasik diş fırçasını doğru tekniklerle ve verimli bir şekilde kullanamayan insanlar için elektrikli diş fırçaları çok daha iyi sonuç verebilir. Bilhassa el becerisi iyi olmayan ileri yaştaki ve aynı zamanda çocuk yaştaki insanlar elektrikli fırça kullanarak diş temizliğinde daha etkili sonuçlar elde edebilirler.
  • Elektrikli diş fırçalarında bulunan sensörler diş ve diş etlerinize aşırı baskı uygulamanızın önüne geçer. Böylece sert fırçalamadan kaynaklı ağrı, diş hassasiyeti, hatta çürüme riski gibi durumlar bertaraf edilmiş olur.
WhatsApp Hızlı İletişim