Diş İpi Ne Zaman ve Hangi Sıklıkta Kullanılmalı?

Diş İpi Ne Zaman ve Hangi Sıklıkta Kullanılmalı?

Diş İpi Ne Zaman ve Hangi Sıklıkta Kullanılmalı?

Diş ipi ne zaman ve ne kadar sık kullanılmalı? Diş ipini, dişlerimizi fırçaladıktan sonra kullanmak mı daha sağlıklı, fırçalamadan önce kullanmak mı daha sağlıklı? Diş ipi kullanımı ve ayrıntıları.

Araştırmalar, günde bir kez diş ipi veya alternatif bir diş arası temizleyici kullanarak dişlerinizin arasını temizlemenizi önerir. Ayrıca dişlerinizi florürlü diş macunu ile günde iki kez 2 dakika boyunca fırçalamanızı tavsiye ederler.

Neden Diş İpi Kullanmalıyız?

Diş fırçanız, diş plağını çıkarmak için dişlerinizin arasına uzanamaz. Diş ipi, plağı temizlemek için dişlerinizin arasına girer.

Dişlerinizi diş ipi kullanarak ve fırçalayarak, yemekten sonra ağzınızda kalan şeker ve yiyecek parçacıklarıyla beslenen diş plağı ve içindeki bakterileri uzaklaştırmış olursunuz.

Bakteriler beslendiğinde, diş minenizi (dişlerinizin sert dış kabuğu) yiyebilen ve çürüklere neden olabilen bir asit salgılarlar.

Ayrıca, temizlenmeyen diş pakları, sonunda diş eti çizginizde birikerek diş eti iltihabına ve diş eti hastalığına yol açabilen diş taşına (tartar) dönüşebilir.

Ne Zaman Diş İpi Kullanmalıyız?

Araştırmalar, diş ipi kullanmak için en iyi zamanın dişlerinizi rahatça temizleyebileceğiniz herhangi bir zamanda dişlerinizi temizleyebileceğiniz. Ancak yemekten sonra dişlerinizin arasında artık kalmışsa onları bir an önce çıkarmak için herhangi zamanda diş ipi kullanılabilir.

Bazı insanlar sabah temizliğinin bir parçası olarak diş ipi kullanmayı ve güne temiz bir ağızla başlamayı severken, diğerleri yatmadan önce diş ipi kullanmayı tercih eder, böylece temiz bir ağızla yatağa giderler. Aslında diş ipinin temel kullanım amacı diş fırçasının dişler arasında kalan artıkları temizleyememesinden dolayı diş ipi kullanılmasıdır. Bu nedenle diş ipini ne zaman kullanacağınızdan daha çok dişlerinizi temiz tutmak için günün herhangi bir zamanında kullanılabilir. Ancak gece boyunca dişlerimiz arasında kalan artıkların bakteri üremesine daha elverişli bir zemin hazırlayacağı için gece mutlaka dişlerimiz kontrol edilmelidir.

Önce Diş Fırçası mı Yoksa Diş İpi mi Kullanılmalı?

Tüm dişlerinizi iyice temizlediğiniz ve her gün iyi bir ağız bakımı uyguladığınız sürece, önce fırçalamanız veya diş ipi kullanmanız fark etmez.

2018 yılında yapılan bilimsel bir çalışma (kaynak), önce diş ipi kullanıp sonra fırçalamanın daha iyi olduğunu öne sürdü. Çalışma, diş ipi kullanımının önce dişler arasındaki bakterileri ve birikintileri gevşettiğini ve daha sonra fırçalamanın bu parçacıkları temizlediğini gösterdi.

Ayrıca önce diş ipi kullanan grupta dişlerin arasına florürün etkinliğini artırdığını gösterdi.

Ancak araştırma göre önce diş ipi kullanan grupla önce diş fırçası kullanan grup arasında büyük farklar olmadığını da göstermektedir.

Sürekli Diş İpi Kullanılabilir mi?

Hayır, diş ipini çok sık kullanmak doğru değildir. Diş ipi kullanırken çok fazla baskı uygularsanız veya diş ipini çok kuvvetli kullanırsanız dişlerinize ve diş etlerinize zarar verebilirsiniz.

Ancak yemeklerden sonra, dişlerinizin arasına sıkışmış yiyecekleri veya artıkları temizlemek için günde bir defadan fazla diş ipi kullanmanız gerekebilir.

WhatsApp Hızlı İletişim