Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Toplumumuzda yaygın olarak görülen diş çarpıklığı, aralıklı diş problemi gibi vakalar, hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan ciddi sonuçlar doğurabilen ortodontik rahatsızlıklardır. Orta ve uzun vadede kişinin ağız ve diş sağlığını olumsuz anlamda etkileyen ortodonti problemleri hem kısa, hem orta, hem de uzun vadede derin psikolojik sıkıntılara ve travmalara yol açabilmektedir. Kişinin dış görünüşünü doğrudan etkileyen bu türden problemler hayatın her alanında kayda değer bir özgüven kaybı yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Tüm bu gerekçelere bağlı olarak ortodontik problemlerin tedavisi ihmal edilmemeli ve ertelenmemelidir. Günümüzde çok sayıda etkili ve konforlu ortodontik tedavi yöntemleri hayata geçirilmektedir. Geleneksel metal braketler bu alanda sıklıkla başvurulan tedaviler arasında yer alırken porselen diş teli ve şeffaf plaklar da uzunca bir süredir devreye girmiş ve hastalar açısından daha kolay ve huzurlu tedavi süreçlerini mümkün kılmıştır.

4 çeşit diş teli bulunmaktadır.

Metal Diş Teli

Ortodonti tedavilerinde en çok kullanılan, en geleneksel ve sağlam yöntemdir. Metal diş teli ile dizilim bozuklukları, damak yapısındaki bozukluklar ve aralıklı dişler hızlı ve etkili bir biçimde düzeltilebilmektedir.

Porselen Diş Teli

Ortodonti tedavilerinde kişilerin sıklıkla içine düştüğü estetik kaygıları hafifletmek üzere geliştirilmiştir. Renksiz olan braketler sayesinde tedavi esnasında dişlerin estetik görünümü büyük oranda korunur. Dışarıdan bakıldığında metal braketlere göre daha az görünür olan porselen diş telleri ile tedavi süresi bir parça uzayabilmektedir.

Lingual Diş Teli

Dişlerin görünmeyen iç kısmına yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır. Ortodonti tedavisi almak isteyen ve fakat tedavi esnasında dişlerinin üzerinde görünür herhangi bir aparey istemeyen kişilere hitap eder. Dişlerin iç kısmına yerleştirilen tellere alışmak diğer braketlere nazaran biraz daha zordur. Uzman diş hekimin uygun bulması halinde lingual diş teli ile ortodonti tedavisi mümkündür.

Şeffaf Plak

Nispeten küçük ortodonti problemlerinin tedavisi için başvurulabilir. Var olan dizilim problemleri şeffaf plakla tedavi edilmeye müsait olan kişiler bu yöntemi tercih edebilir. Şeffaf plak hasta tarafından rahatlıkla çıkarılıp takılabilmektedir. Bu açıdan tedavi süresince kullanım esnekliği sağlar. Tedavi süreci estetik kaygılardan uzak, rahat ve konforlu geçer.

Peki ortodontik rahatsızlıkların çözümünde diş teli mi şeffaf plak mı daha etkili olacaktır? Ortak amacı dişlerin ağız içinde kusursuz bir biçimde dizilmesini sağlamak olan diş teli ve şeffaf plaklar arasındaki farklar nelerdir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi şeffaf plak diş teline göre daha küçük çaplı ortodontik problemlerde etkilidir. Ancak daha ağır vakaların varlığında diş teli daha iyi sonuç verecektir. Öte yandan bilhassa metal diş telleri estetik açıdan derin kaygılara sebep olabilmektedir. Şeffaf plak ise hastaya sağladığı kullanım özgürlüğü sayesinde daha huzurlu bir tedavinin hayata geçirilmesine olanak tanır. Hangi tedavi yönteminin sizin için uygun olduğunu öğrenmenin tek yolu uzman ve deneyimli bir ortodontistle görüşmekten geçer.

Dişlerinizin fonksiyonel özelliklerine ve estetik görünümüne bir an önce kavuşmasını sağlamak için vakit kaybetmeden uzman bir diş hekimiyle görüşün. Dişlerinizdeki mevcut problemi tespit eden hekime kendi kaygı ve beklentilerinizi anlatın. Size en uygun tedavi planını hemen hayata geçirin.

WhatsApp Hızlı İletişim