Diş Teli Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Diş Teli Temizliği Nasıl Olmalıdır?

DİŞ TELİ TEMİZLİĞİ NASIL OLMALIDIR?

                Ağız ve diş bakımı ortodonti tedavilerinde oldukça önemli role sahiptir. Diş teli tedavisi başladıktan sonra ciddi olarak ağız içi bakımı yapılması gerekmektedir. Ağız içinde yabancı bir madde bulunmasından ve bu yabancı maddenin enfeksiyonel durumlara açık olmasından dolayı diş teli tedavileri esnasında ve sonrasında ağız ve diş sağlığına özel önem gösterilmelidir. Sağlıklı ve disiplinli bir şekilde sürdürülen ağız ve diş sağlığı çürük oluşumlarına ve diş etlerindeki iltihaplanmalara mâni olmaktadır. Bu sebeple özellikle diş tekli tedavisi gören hastalar tarafından ağız ve diş sağlığı hususu aksatılmadan yapılmalıdır. Hatta normal şartlarda yapılan ağız hijyeninden birkaç kat daha fazla dikkatli bir şekilde yapılması diş teli tedavisi gören hastaların rahat bir süreç geçirmesini sağlayacaktır.

Diş Teli Temizliğinde Temel İlke: Diş Fırçalama ve Diş İpi Kullanma

Bakteriler diş telleri etrafında kolayca kendilerine yer bulmaktadır. Bu bölgelerdeki bakteri üremesi diş fırçalama ve diş teli kullanımıyla kolay bir şekilde önlenebilir. Bunun için;

  • Diş Fırçalamaya Hazırlık

Diş teli tedavisinde kullanılan ve çıkarılabilir pozisyonda olan bölümleri çıkarın.

  • Diş Tellerinin Temizlenmesi

Diş fırçasını 45 derecelik açı ile tutarak diş tellerini ve ilgili pimlerini dikkatli ve özenli bir şekilde temizleyin. Her bir diş telini yukarı ucundan dibine kadar temizlemeye gayret gösterin. Bu işlemi tüm her iki çene içinde yapın. Bunun için gerekli zamanı kendinize ayırın.

  • Dişlerin Fırçalanması

Her bir dişinizi ayrı ayrı ve kusursuz bir şekilde fırçalayın. Diş fırçanızın dişlere 45 derecelik açıyla konumlanması gerektiğini ve dairesel hareketler sergileyerek fırçalamanın yapılması gerektiğini unutmayın. Dişlerinize bu dairesel hareketler esnasında kibarca basınç uygulayın.

  • Diş İpi Günde En Az Bir Kere Kullanılmalıdır

Piyasada farklı şekil ve kullanımda diş ipleri vardır. Sadece ip ve parmaklar vasıtasıyla kullanımda olanalar olduğu gibi özel geçirme aletli kısımlara sahip diş ipleri de bulunmaktadır. Kişisel kullanımınıza hangisi uygunsa onu tercih edin. Günde en az bir defa diş tellerinizi diş ipleri ile temizleyin.

  • Durulama

Su ile veyahut tercihen ağız bakım suyu kullanarak ağzınızı durulayın.

WhatsApp Hızlı İletişim