Doğal Diş Bakımında Elma, Karbonat, Kereviz ve Kivinin Rolü Nedir?

Doğal Diş Bakımında Elma, Karbonat, Kereviz ve Kivinin Rolü Nedir?

Dişlerinizi korumak ve uzun yıllar boyunca sağlıkla, ışıl ışıl parlayan dişlere sahip olmak için yapabileceğiniz pek çok şey, alabileceğiniz çok sayıda önlem vardır. Bunların başında elbette diş bakımını aksatmamak gelir. Hekim kontrolünde diş bakımı ve düzenli muayenelerle birlikte dişlerimizin sağlığını ve estetik görüntüsünü korumak için doğal yöntemlere de başvurabilirsiniz. Özellikle mutfağınızda bulunan bazı besin maddelerinin diş bakımıyla ilgili katkıları kayda değer boyutlarda olabilmektedir.
Diş sağlığını korumanıza ve dişlerinizin daha beyaz görünmesine yardımcı olan besinlerden bazıları şu şekildedir.

Elma

Genel sağlığınız için oldukça faydalı bir meyve olan elmanın içeriğinde bulunan malik asit ağız içindeki iyi huylu bakterilerin çoğalmasını sağlar. Böylece ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Ayrıca elma gibi sert meyveleri ısırarak tükettiğinizde dişlerinizin daha iyi temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Diş ve diş etlerinin sağlığı için elma yemekten vazgeçmeyin.

Karbonat

Karbonatın temizlikle ilgili pek çok konuda etkili bir madde olduğu bilinir. Çok sayıda temizlik işi karbonatın devreye girmesiyle kolaylaşmaktadır. Sodyum bakımından zengin bir besin kaynağı olan karbonatın diş bakımı konusunda da faydaları bulunur. Diş bakımında karbonat en çok beyazlatma söz konusu olduğunda devreye girer. Bir çay kaşığı karbonatı iki üç damla limonla karıştırarak macun kıvamına getirebilirsiniz Bu macunla dişlerinizi fırçaladığınızda dişlerinizin temizlendiğini ve beyazladığını fark edeceksiniz. Karbonatı tek başına diş fırçanızın üzerine sürerek de kullanabilirsiniz. Yalnız fırçalama işlemini çok bastırarak yapmamalısınız aksi halde dişlerinize zarar verebilirsiniz. Nazik hareketlerle fırçalamalı ve fırçaladıktan sonra ağzınızı bol suyla çalkalamalısınız.

Kereviz

Türk mutfağında önemli bir yeri olan kerevizin dişe faydaları nelerdir? Lif bakımından zengin bir besin olan kereviz ile diş bakımı özellikle diş ve diş etleri için önemlidir. Lifli ve sert yapısı sayesinde çiğnerken diş etlerine masaj yapar ve aynı zamanda diş aralarının temizlenmesine yardımcı olur. Kereviz ayıca çiğneme süresi görece uzun olan bir besindir. Uzayan çiğneme faaliyetiyle birlikte salgılanan tükürük miktarı da artar Tükürük ise çürümeye sebep olan bakterilerin etkisiz hale getirilmesinde rol oynar. Siz de diş bakımında kereviz kaynaklı olumlu etkilerden faydalanabilir, daha sağlıklı diş ve diş etlerine kavuşabilirsiniz.

Kivi

Kivinin dişe faydaları içerdiği yüksek miktardaki C vitamine bağlı olarak ortaya çıkar. C vitamini eksikliğinde diş etlerinde hassasiyet, bakterilere karşı zayıflık gibi durumlar gözlenebilir Bilhassa periodontal rahatsızlıklarda C vitamini eksikliğinin önemi büyüktür. Dolayısıyla gerçek bir C vitamini deposu olan kiviyi öğünlerinize dahil ederek daha sağlıklı bir ağız, diş ve diş eti yapısına kavuşabilirsiniz.

WhatsApp Hızlı İletişim