Estetik Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

Estetik Dolgu Çeşitleri Nelerdir?

ESTETİK DOLGU ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

                Estetik diş dolguları günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kusursuz bir gülüş için tercih edilen estetik dolgular, çok farklı malzeme ve yöntemler kullanılarak kısa zaman dilimlerinde yapılabilmektedir. Çoğunlukla çürük ya da diğer sebeplerle işlevselliğini yitiren dişlerin kurtarılması ve eski kullanımına kavuşması adına yapılan estetik dolgu işlemleri, teknolojik gelişmeler sebebiyle çok farklı şekillerde yapılabilmektedir. Ön ve arka dişlere fark etmeksizin uygulanabilen estetik dolgular,

 • Çeşitli sebeplerle çürümüş uya da kırılmış dişlerin tekrar onarılması,
 • Kırıklar y ada gelişimsel sorunlar sebebiyle kısa kalmış dişlerin boylarının uzatılması,
 • Dişlerde planlanan şekil değişiklikleri,
 • Dişlerde meydana gelen kalıcı durumdaki renk bozukluklarının giderilmesi,
 • Diş aralarındaki boşlukların giderilmesi konularında da başarılı şekilde uygulanmakta ve kusursuz sonuçlara ulaşmaktadır.

Ağız ve diş sağlığı konularında çok uzun yıllardır kullanılan estetik diş dolguları, teknolojinin tıpta yaptığı yeniliklerle beraber çok farklı şekillerde uygulama alanları bulmuştur.

Geçmişte oldukça fazla rağbet gören amalgam dolgular sağlamlık anlamında beklentileri karşılasa da estetik mana da aynı seviye de olmadığından yerini porselen ve kompozit dolgulara bırakmıştır.

 • Amalgam Dolgu Nedir?

Kalay, gümüş ve bakırın cıva ile karıştırılmasıyla elde edilen bir karışımdır. Geçmiş dönemlerde özellikle sağlamlık konusunda beklentiler karşılaması münasebetiyle tercih edilir olmasına karşın günümüzde yerini diğer dolgu tekniklerine bıraktığı söylenebilir.

 • Amalgam Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Alternatif dolgulara göre daha ekonomiktir.

Kolayca uygulanabilir.

Sağlamlığı sebebiyle çiğneme kuvvetine karşı dayanıklıdır.

 • Kompozit Dolgu Nedir?

Farklı maddelerin bir araya getirilmesiyle kompozit dolgular oluşmaktadır. Plastik olarak şekil verilip ultra viyola ışığının marifetiyle katılaştığı için halk arasında ışını dolgu olarak da bilinmektedir. Genel olarak ön dişlerde uygulandığında başarılı sonuçlara imza atmaktadır.

 

 • Kompozit Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Uygulama kolaylığından dolayı tek seansta yapılabilmektedir.

Dişlerin sert olan ana dokularını koruyucu yapısı da tercih edilmesinde etkilidir.

Çok küçük noktalara kadar nüfuz edebilmekte olmasından dolayı diş hekimleri tarafından da oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir.

 • Porselen Dolgu Nedir?

Madde kaybının çok olduğu dişlerde daha ziyade porselen dolgular tercih edilir. Daha estetik bir görünüme sahip olması amalgam dolguların alternatifi olarak görülmesini sağlamıştır.

 • Porselen Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Kullanım ömrü oldukça uzundur.

Dayanıklıdır.

Yenileme ihtiyacı uzun dönemler içinde olur.

Estetik görünümü kaygıları tatmin edici seviyededir.

Kompozit dokulara nazaran arka dişlerde çiğneme kuvvetine karşı oldukça dayanıklıdır.

WhatsApp Hızlı İletişim