Gömülü 20 Yaş Dişler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gömülü 20 Yaş Dişler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  • Düzgün Çıkan 20’lik Diş Çekilmeli Midir?

Bir karara varılmadan önce mutlaka bir diş hekiminin tavsiyesi alınmalıdır. Yapılan muayene ve çekilen röntgen filmiyle beraber dişlerin değerlendirilmesi yapılır. Enfeksiyonlara, ağız kokusuna ya da çürüklere neden olmuyorsa diş çekilmeyebilir. Ancak bu tür rahatsızlıkların ileride çıkma ihtimali de mevcuttur. Bu durumlarla karşılaşmamak için 20 yaş dişlerini çektirmek, çoğu hekimce tercih edilen opsiyondur.

  • 20 Yaş Dişlerinin Ne Zaman Çektirilmesi Gerekmektedir?

20 yaş dişlerinin çekim zamanı kişiye bağlı olsa da tercih edilen yaş aralığı, 20’li ve 30’lu yaşlardır. Bu yaşlarda vücut gençtir. Operasyonlar daha kolay yapılır ve iyileşme üreci daha hızlıdır. 40 yaşından sonraki operasyonlar oldukça zorlu geçmekte ve diş çekimlerinin iyileşme süreci oldukça uzundur.

  • 20 Yaş Diş Yanağa Batması Tehlikeli Midir?

Bu durum ‘’Perikoronit‘’ olarak adlandırılır ve enfeksiyonel bir rahatsızlıktır. Erken teşhis sayesinde kolayca önlenebilmektedir. Hiç vakit kaybedilmeden derhal bir diş hekimine başvurulmalıdır.

  • 20 Yaş Dişinde Ağrı Varken Çektirilebilir Mi?

Bu durumu ileride akut ve aktif enfeksiyon izler. Bununla karşılaşıldığında ağız hijyeni sağlanır ve antibiyotik tedavisine başlanır. Tedavinin sonunda ise 20 yaş dişleri çekilir. Enfeksiyon tedavi edilmeden 20 yaş dişleri çekilirse enfeksiyon yanlardaki dişlere de sıçrayabilir. Bu yüzden diş çekilmeden önce enfeksiyon ortadan kaldırılmalıdır.

  • 20 Yaş Dişlerin Çekimi, Normal Dişlerin Çekimi Gibi Midir?

20 yaş dişlerinin üzerin kemikle kaplı değildir. Ayrıca çene kemiği üzerindeki konumları ve yükseklikleri nedeniyle diğer kemiklerden ayrılırlar. Bu yüzden 20 yaş dişleri diğer dişler gibi çekilemez.

  • 20 Yaş Dişleri Çekildikten Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

-Çekilen bölgede oluşan yara ile oynanmamalıdır. Yara yapılan temaslar; ağrıya, sızıya, enfeksiyonlara ya da kanaya neden olabilir.

-Kanamayı arttıracağından çekimden sonraki ilk 24 saat sigara içilmemelidir.

-Tükürmek, kanamaya neden olabilir.

-Yanakta oluşan şişliği önlemek için soğuk uygulaması yapılmalıdır.

-Besinler, ağzın mümkün olduğunca diğer tarafıyla çiğnenmelidir.

-Günde iki kere dişleri fırçaladıktan sonra antiseptik gargara içeren uygulamalar, rahatlama sağlayabilir.

WhatsApp Hızlı İletişim