Horlama Aparatı Nedir?

Horlama Aparatı Nedir?

Uyku sırasında kişilerin farklı sebeplere bağlı olarak çıkardığı gürültülü sesler horlama olarak bilinir. Genellikle fazla kilolu kişilerde, aşırı alkol ve sigara tüketenlerde ve/veya genetik yatkınlıkları olan kişilerde ortaya çıktığı görülür. Horlama ve uyku apnesinden mustarip kişilerde baş ağrısı, mide bulantısı, sabahları zor uyanma, konsantrasyon bozukluğu, kronik yorgunluk gibi şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Ancak horlama tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

Horlamanın etkili tedavi yöntemlerinden birini horlama aparatı, bir başka deyişle horlama protezi oluşturur. Horlama aparatı geceleri uyku esnasında dişlere takılır. Alt çeneye ileri ve aşağı yönde konum veren bu aparat, sarkmış durumdaki dokuların eski gerginliklerini yakalamasını amaçlar. Bu yolla soluk yolu açılır ve horlama ortadan kalkar.

Rahatsızlığa ne kadar erken dönemde müdahale edilir ve horlama giderici aparat ne kadar erken kullanılmaya başlarsa tedavi süresi de o denli kısa olacaktır. Horlama aparatı ile tedavinin çok sayıda avantajı bulunmaktadır.

  • Öncelikle horlama aparatının kullanımı son derece rahat ve konforludur. Uykunuzda sizi rahatsız etmez, aksine rahatlamanıza ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur.
  • Horlama aparatı ilk geceden itibaren sonuç vermektedir. Horlama ya da uyku aknesi gibi rahatsızlıklarınız aparatı ilk taktığınız andan itibaren azalmaya başlar. Esas etkisi ise 3-4 hafta içinde ortaya çıkacaktır.
  • Horlama aparatını gittiğiniz her yere yanınızda taşıyabilirsiniz. Bu sayede evden uzakta olduğunuz zamanlarda tedavinize ve rahat uykulara ara vermek zorunda kalmazsınız. Çantanızda fazla yer işgal etmeyen bir protez kabına koyacağınız aparatlarla dilediğiniz yere gidebilir, gittiğiniz yerde özgürce uyuyabilirsiniz.
  • Horlama aparatıyla tedavi, alternatif horlama tedavileri arasında maliyetinin düşük oluşuyla da öne çıkmaktadır. Bu sayede herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, uzman hekimlerin takibi altında horlama rahatsızlığınıza kısa süre içinde ve kalıcı olarak çözüm bulabilirsiniz.

Rahat, sağlıklı ve gürültüsüz bir uyku uyumak, yaşam kalitenizi yükseltmek ve ayrıca birtakım hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için horlama tedavisinden kaçmayın. Alanında deneyimli bir hekime başvurarak size özel tedavi planlamasını hayata geçirin. Daha huzurlu ve konforlu gecelerle daha başarılı ve keyifli yarınlara merhaba deyin.

WhatsApp Hızlı İletişim