Kompozit Dolgunun Kullanım Süresi ve Uygulama Alanları

Kompozit Dolgunun Kullanım Süresi ve Uygulama Alanları

KOMPOZİT DOLGUNUN KULLANIM SÜRESİ VE UYGULAMA ALANLARI NELERDİR?

Kimi zaman dişler de kırık çatlak ve çürüme problemleri olur. Bu durumlar nedeniyle bozulan yapının yeniden tamiri için kompozit dolgu yöntemi tercih edilmektedir. Dişlerin zarar görmüş kısımları veyahut çürümüş noktaları çıkarılıp bölge temizlenir ve kompozit dolgu ile doldurulur. Estetik olarak ta tatmin edici bir görünümü olduğu ve güzel sonuçlar çıkardığı için de estetik dolgu olarak ta bilinir.

Kompozit Dolgunun Uygulama Alanları Nelerdir?

Kompozit diş sağlığı konusunda birden fazla durumda düşünülebilmektedir. Bu değerlendirme ve tespit safhası elbette ki uzman bir diş hekimi nezaretinde yürütülen tedavi süreciyle belirlenmelidir. Kişisel olarak karar verilebilecek bir durum değildir. Bu hususta mutlaka diş hekiminden destek alınmalıdır.

Hangi Durumlarda Kompozit Dolgu Uygulanabilir?

  • Kırık ya da çatlak diş oluşumlarında bu yöntem ile müdahale mümkündür.
  • Çürük onarımlarında kompozit dolgu düşünülebilir.
  • Dişler arasında oluşan boşluk noktalarda da kullanılabilir.
  • Estetik mana da dişlerde oluşan renk değişimlerinin onarımı esnasında kompozit dolgu kullanımı değerlendirilebilir.
  • Dişlerin şekillerinde değişiklik yapılmak istenildiğinde de kompozit dolgu alternatifler arasındadır.
  • Diş etlerinin çekilmesi durumunda diş kökünü korumak adına bu çeşit dolgular kullanımı tercih edilebilir.

Kompozit Dolgunun Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Diğer bütün ağız ve diş sağlığı tedavi uygulamalarında olduğu gibi kompozit dolguda da kullanım süresi çeşitli etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu etkenler esas olarak ne kadar yoğunlukta dolgu kullanıldığı ve düzenli, disiplinli bir ağız ve diş sağlığı bakımı olarak sınıflandırılabilir.

Tedavi uygulandıktan sonraki süreçte ağız bakımı ne kadar hassas ve düzenli yapılırsa kompozit dolgu malzemesinin ömrü de o minvalde uzamış olacaktır.

Herhangi bir dolgu malzemesi hiçbir işlem yapılmadan, dokunulmadan en az yıl en fazla 10 yıl kullanılabilmektedir. Ağız hijyeninin durumuna göre bu süre değişkenlik göstermektedir.

Ayrıca kompozit dolgu uygulamasından kullanım ömrünün uzun tutulması adına dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Tedaviden sonra dişlerde sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet oluşabilmektedir. Bu gayet normal bir durumdur. Kompozit dolgu uygulamasından sonra aşırı sıcak veya aşırı soğuk içeceklerin tercih edilmemesi ağzı ve diş sağlığı için daha faydalı olacaktır.

WhatsApp Hızlı İletişim