Ortodontik Tedavide Gece Plağı Kullanımı

Ortodontik Tedavide Gece Plağı Kullanımı

Kişilerin gece uyurken istemsiz olarak dişlerini gıcırdatmaları, sıkmaları ya da sürtmeleri rahatsız edici bir durumdur. Bu durumların sebebi olarak gün içerinden yaşanan stres bile belli ölçüde katkı sağlamaktadır.  Bu rahatsızlık verici hareketlere zaman içerisinde tedbir alınmazsa dişlerde aşınmalar meydana gelebilmekte ve hatta çene eklemlerinde kaymalar olabilmektedir. Gece plağı bu gibi rahatsızlıkları gidermek üzere kişiye özel tasarlanan ve üretilen ağızda kullanılan bir plak desteğidir.

Diş hekimine başvurulduktan ve muayene edildikten sonra eğer gerekli görülür ise plak tedavisine başlanır. Öncelikle çene ölçüleri alınır. Kişiye özel plaklar üretilir. Bu plaklar sayesinde dişlerin birbirine karşı olan zararlı temasları engellenmiş olur. Bu sayede de dişlerin törpülenmesi ve çene yapısının bozulması önlenmiş olur. Çoğunlukla gece plağı kullanan kişileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Uyku sonrasında çene ve baş ağrısı şikâyeti olanlar,
  • Stres altında iken kendini diş gıcırdatma eylemi içinde bulanlar,
  • Sıcaklık değişimlerinde ciddi diş rahatsızlıkları yaşayanlar,
  • Diş gıcırdatma münasebetiyle dişlerinde aşınma meydana gelenler.

Bu kişiler diş plağı kullanarak rahatsızlıklarından derhal kurtulabilirler. Fakat bu kullanım kararı şahsi olarak verilecek bir karar değildir. Mutlaka diş hekiminizin onayından ve nezaretinden geçmesi gerekmektedir.

Sadece uyku esnasında değil, gün içerisinde de içinde bulunulan stres sebebiyle diş gıcırdatma eylemi yapılıyorsa şeffaf plaklar gönül rahatlığıyla kullanılabilir. 24 saatli bir gün içerisinde en fazla 12 saat boyunca aktif olarak kullanım olması dikkat edilmesi gereken en önemli konulardandır.

Şeffaf gece plaklarını günde en az dört saat, ayda da en az 21 gün kullanmak sağlıklı ve disiplinli bir tedavi olarak kabul edilecektir. Plakların farklı renk seçenekleri mevcuttur ve bunu tercih etmek tamamen kullanıcının elindedir.

Kişiye özel tedavi ve yine kişileştirilmiş bir imalat olan gece plaklarının kullanım sürelerini diş hekimi ile koordine etmek en sağlıklı sonucu verecektir. Hekiminizin yapacağı planlama en fazla faydanın sağlanacağı zaman dilimi olacaktır. Bu zaman dilimlerine riayet etmek tedavinin salahiyeti açısından oldukça önemlidir. Ve bütün bunların dışında olan ya da oluşabilecek sorunlar ile de ilgili olarak da diş hekimi bilgilendirilmelidir.

Sağlıcakla kalın.

WhatsApp Hızlı İletişim