Peynir ve Süt ile Doğal Diş Bakımını Kazanın

Peynir ve Süt ile Doğal Diş Bakımını Kazanın

Ağız ve diş sağlığınızı korumanın pek çok farklı yolu bulunmaktadır. Ancak sağlıklı ve bembeyaz dişler için en temel kural düzenli ağız ve diş bakımıdır. Günde en az 2 defa dişlerinizi fırçaladığınızda ve düzenli hekim kontrollerini ihmal etmediğinizde ağız ve diş sağlığınızı korumak için en temel adımları atmış olursunuz. Ancak bunlar da yeterli değildir.

Bilhassa son dönemde ağız ve diş sağlığı ile beslenme alışkanlıkları arasındaki yakın ilişki, çok sayıda bilimsel çalışmayla da kanıtlanmıştır. Tükettiğimiz yiyecekler genel sağlığımızı olduğu kadar ağız ve diş sağlığımızı da çoğu zaman doğrudan etkilemektedir.

Ne kadar sağlıklı ve doğal beslenirseniz sağlıklı ve doğal dişlere sahip olma ihtimaliniz o kadar artar. Diş bakımında da pek çok farklı organik gıdadan destek alabilirsiniz Hatta organik besinlerle diş bakımı uygulamalarını hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

Ağız hijyenini korumak, çene kemiklerini ve diş minesini güçlendirmek için özellikle süt ve peynir gibi doğal besinlerin zengin içeriklerinden faydalanabilirsiniz. Şimdi bu iki temel besin maddesinin ağız ve diş sağlığınızın için ne gibi yararları olduğuna daha yakından bakalım.

Peynir

Yapılan pek çok araştırmaya göre peynir, ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğundan koruyuculuğu en yüksek besinler arasında yer almaktadır. Protein, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan peynir ile doğal diş bakımı hayata geçirmek mümkündür. Düzenli peynir tüketerek dişlerinizi çürüklere karşı koruyabilirsiniz. Yemeklerden önce ya da hemen sonra yediğiniz peynir, ağızdaki tükürük üretimini arttırarak zararlı asitleri nötralize eder, şeker ve yemek artıklarını temizler. Bu şekilde diş minesi üzerinde koruyucu bir kılıf oluşturur.

Süt

Diş bakımında sütün yeri de tıpkı peynir gibi son derece kıymetli ve benzersizdir. Kalsiyum ve fosfat bakımından zengin bir içeriğe sahip olan süt, diş yüzeyindeki mineral dokuyu yenilemeye yardımcı olur. Ayrıca içeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde çürük oluşumunu kayda değer oranlarda engeller.

Düzenli ve doğru biçimde hayata geçireceğiniz ağız ve diş bakım rutinleri ile birlikte organik beslenmeyi hayatınızın ayrılmaz bir parçası haline getirdiğinizde ve elbette rutin hekim kontrollerini ihmal etmediğinizde çok uzun yıllar boyunca sağlıklı ve estetik görünüme sahip dişlere sahip olabilirsiniz.

WhatsApp Hızlı İletişim