Klinik Artı | Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Çocuk Diş Doktoru (Pedodonti)

küçükçekmece implant, küçükçekmece diş beyazlatma, küçükçekmece şeffaf plak, küçükçekmece ortodonti, küçükçekmece diş hekimi, küçükçekmece diş kliniği, sefaköy diş hekimi, sefaköy diş kliniği, küçükçekmece ortodonti doktoru, sefaköy ortodonti doktoru, çocuk diş hekimi, çocuk diş doktoru, diş doktoru çocuk,Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan diş hekimliğinin bir dalıdır. Çocuk diş doktoru konusunda ve alanında uzman kadromuz ile miniklerimizin diş sorunlarına ağrısız, sızısız çözüm üretmekteyiz. Çocuk diş doktoru arayışlarınıza karşılık vermek amaçlı efor sarf etmekteyiz. Uzman çocuk diş hekimlerimiz sayesinde miniklerimiz için korkusuz bir süreç geçmektedir.

Pedodonti, bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine almaktadır.

Pedodontistler bu dönemde bebek, çocuk ve gençlerin ağız diş sağlığı gereksinimlerine göre önleyici ve tedavi edici her türlü tedavi ve koruyucu uygulamaları gerçekleştirmektedirler.

 

Pedodontinin İlgi Alanları
  • Çocuklarda Ağız-Diş Bakımı ve Beslenme Önerileri
  • Çocuk Protezleri
  • Diş Çekimi
  • Diş Çürüğünden Koruyucu ve Önleyici Uygulamalar;   Fluorid Jeli, Fluorid Verniği, Fissür Örtücü
  • Diş Travmalarının Tedavisi
  • Endodontik Tedaviler (Kanal Tedavileri, Ampütasyonlar)
  • Kötü Ağız Alışkanlıklarını (Parmak Emme, Tırnak Yeme, Dudak Isırma vb.) Durdurmaya Yönelik Tedaviler
  • Süt ve Genç Sürekli Dişlerde Restoratif Tedaviler (Dolgular)
  • Yer Tutucular
Süt Dişleri Neden Önemlidir?

küçükçekmece implant, küçükçekmece diş beyazlatma, küçükçekmece şeffaf plak, küçükçekmece ortodonti, küçükçekmece diş hekimi, küçükçekmece diş kliniği, sefaköy diş hekimi, sefaköy diş kliniği, küçükçekmece ortodonti doktoru, sefaköy ortodonti doktoru, çocuk diş doktoru, çocuk diş hekimi, diş doktoru çocukToplam 20 tane olana süt dişlerinin en önemli görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt dişleri, kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır.

Bebek 6 aylık olduktan sonra ilk süt dişleri ağzında sürmeye başlar. 6-7 yaşına geldiğinde de ilk daimi dişi sürmeye başlar. Çocuğun 6-12 yaş dönemi arasına karışık dişlenme dönemi denilmektedir. Bu dönemde ağzında hem süt hem de daimi dişleri bulunmakta, düşme dönemine göre diş değişimleri yaşanmaktadır. Genellikle 12 yaşından sonra ağzındaki tüm süt dişleri düşmüş ve daimi dişleri ( 3. büyük azı hariç) sürmüş olur. Süt dişleri alttan gelecek daimi dişlerin sürme zamanına kadar ağızda kalması gerekmektedir.

küçükçekmece implant, küçükçekmece diş beyazlatma, küçükçekmece şeffaf plak, küçükçekmece ortodonti, küçükçekmece diş hekimi, küçükçekmece diş kliniği, sefaköy diş hekimi, sefaköy diş kliniği, küçükçekmece ortodonti doktoru, sefaköy ortodonti doktoru, çocuk diş doktoru, çocuk diş hekimi, diş doktoru çocukZamanından evvel süt dişi kaybı olursa ağızda kalan diğer dişler boşluk alana kayar ve alttan gelecek olan daimi dişlerin sürmesine engel olur. Bu durumda bireyin diş dizilişi bozulmakta, estetik, fonksiyonel bozukluklar görülebilmektedir. İleride daha komplike olan ortodontik tedavilerin yapılmasına neden olmaktadır. Anlatılan bu nedenlerden ötürü süt dişlerinin bakımı, ağızda kalması çok önemlidir.

Çocuk diş hekimliğinin birinci amacı, dişsel sorunların oluşmasını engelleyecek önlemleri almak ve çürük oluşumunu engellemektedir. Bu amaçla uygulanan işlemlere ‘Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları’ denir.

Pedodonti Tedavisi Koruyucu Uygulamaları Nedir?

Diş çürüğünü önlemeye yönelik koruyucu uygulamalar için de çocuğun ve ailesinin ağız-diş sağlığı ve beslenme konusunda eğitilmesine büyük önem verilmektedir. Koruyucu diş hekimliği uygulamaları arasında yüzeysel flor ve fissür örtücü işlemleri yer almaktadır.

Fissür Örtücüler Nedir ve Ne İşe Yarar?

Fissür örtücü daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki derin ve çürümeye yatkın fissürleri (olukları) kapatıp, bakterilerin buraya ulaşmasına izin vermeyen ve böylece çürüğü önleyen akışkan bir dolgu maddesidir. Fissür örtücü uygulamaları 6 ayda bir kontrol edilmelidir.

Flor Uygulaması Nedir?

küçükçekmece implant, küçükçekmece diş beyazlatma, küçükçekmece şeffaf plak, küçükçekmece ortodonti, küçükçekmece diş hekimi, küçükçekmece diş kliniği, sefaköy diş hekimi, sefaköy diş kliniği, küçükçekmece ortodonti doktoru, sefaköy ortodonti doktoru, çocuk diş doktoru, çocuk diş hekimi, diş doktoru çocukFlor, dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Dişler ilk sürdükleri zaman diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından genellikle çürüğe karşı daha dirençsiz ve çürük oluşumuna yatkındırlar. Flor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve dolayısıyla diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Profesyonel yüzeysel flor uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanabilen koruyucu bir yöntemdir. Yüzeysel flor, 6 ayda bir diş hekimi tarafından uygulanmalıdır. Çocuk diş doktorları yapmış oldukları tedavilerde çocuklarımızın dişlerinin öneminin farkında olarak, gelecekte çıkabilecek sorunların da önüne geçmek için süreci başlatmaktadırlar.

Süt Dişlerine Dolgu Yapılır Mı?

Süt dişlerinin yapısı daimi dişlere göre çürük etkenleri karsısında daha çabuk çürüyebilmektedir. Çürük daha hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bu yüzden çocuklarda çürük tespit edildiği zaman vakit geçirmeden tedavileri yapılmalıdır. Günümüzde dental materyaller çok geliştiği için çürük temizlenip, uygun materyaller ile dolguları yapılmaktadır.

Çürüğün başlangıç aşamasında teşhis edilmesi ile işlem hem hızlı hem de ağrısız olacak böylece çocuklar diş hekimi korkusu yaşamayacaktır. çocuk diş doktoru için arama yaptığınızda size yardımcı olacak olan kurumun sunduğu teknolojik imkanlardan tutun doktorların çocuklara olan tavrı bile sizi ilgilendirecektir.

Çocuk Diş Hekimi

Klinik Artı, uzman hekim kadrosu ve son teknolojik cihazlarla hastalarına hizmet vermektedir. Çocuk diş hekimliği ve diğer bütün ağız ve diş sağlığı ihtiyaçlarınız için Klinik Artı’ya başvurabilirsiniz. Çocuk diş doktoru arayışlarınızda fazla uzaklaşmanıza gerek kalmayacak.

WhatsApp Hızlı İletişim