Klinik Artı | Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)

Sefaköy_diş_beyazlatma, küçükçekmece implant, küçükçekmece diş beyazlatma, küçükçekmece şeffaf plak, küçükçekmece ortodonti, küçükçekmece diş hekimi, küçükçekmece diş kliniği, sefaköy diş hekimi, sefaköy diş kliniği, küçükçekmece ortodonti doktoru, sefaköy ortodonti doktoru

PERİODONTOLOJİ UZMANI (DİŞETİ HASTALIKLARI)

küçükçekmece implant, küçükçekmece diş beyazlatma, küçükçekmece şeffaf plak, küçükçekmece ortodonti, küçükçekmece diş hekimi, küçükçekmece diş kliniği, sefaköy diş hekimi, sefaköy diş kliniği, küçükçekmece ortodonti doktoru, sefaköy ortodonti doktoru, çocuk diş doktoru, çocuk diş hekimi, diş doktoru çocuk, dis eti hastalıkları, sefaköy diş eti düzeltmePeriodontoloji, diş eti ve dişleri destekleyen ve koruyan sert ve yumuşak dokuları etkileyen hastalıkların önlenmesi, teşhisi ve tedavisi ile ilgili olan diş hekimliği dalıdır. Periodontoloji Uzmanı ise bu bölüme gelen hastalar ile profesyonel olarak ilgilenen kişidir. Dişi destekleyen sert ve yumuşak dokuların çok önemli fonksiyonları vardır. Diş etleri dişleri çenelere sıkıca bağlar; ısırma ve çiğneme sırasında bir amortisör görevi görür ve bu nedenle aşırı güçlerden dişlerin hasar görmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca dişleri çiğneme sırasında verimli ve rahat bir şekilde birlikte çalışacakları şekilde çenelerde sabit bir konumda tutar. Periodontoloji ile bu yapıların ve dokuların sağlık, işlev ve estetiğinin korunması sağlanır.

Periodontoloji neden önemlidir?

Periodontal hastalıklar, dişeti ve dişi destekleyen diğer dokuların bakteriyel enfeksiyonları olup dişlerinizi ağzınızda tutan kemiklerin desteğini yok eder. Sonuç olarak, dişler gevşeyebilir, düşebilir veya çekilerek dişsiz bölgelerin protezler veya implantlarla tedavi edilmesi gerekebilir. Periodontal hastalıklar,  diş eti iltihabı (kemiğin etkilenmeden dişetinin iltihaplanması ve kanaması) veya dişi destekleyen kemiğin tahribatının meydana geldiği periodontitis olarak ortaya çıkar. Zamanında tedavi edilmezlerse diş kaybına neden olabilirler.

küçükçekmece implant, küçükçekmece diş beyazlatma, küçükçekmece şeffaf plak, küçükçekmece ortodonti, küçükçekmece diş hekimi, küçükçekmece diş kliniği, sefaköy diş hekimi, sefaköy diş kliniği, küçükçekmece ortodonti doktoru, sefaköy ortodonti doktoru, çocuk diş doktoru, çocuk diş hekimi, diş doktoru çocuk, sefaköy diş eti hastalığıSon yıllarda yapılan kapsamlı araştırmalara göre periodontal sağlık giderek sistemik sağlıkta daha büyük bir rol oynuyor. Periodontal  hastalıklar; kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve olumsuz gebelik komplikasyonları riski ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, periodontal hastalık, solunum yolu hastalığı, kronik böbrek hastalığı, romatoid artrit, metabolik sendrom ve kanser gibi diğer hastalıklarla bağlantılıdır.

Periodontal sağlığın önemi son yıllarda ön plana çıkmış ve ağız bakımının bu önemli yönüne daha fazla dikkat çekilmiştir. Birçok yönden ağız, vücudunuzun genel durumunun aynası olarak görülebilir. Dişeti hastalıkları her zaman dişlerde plak birikimi ile meydana gelmektedir, ancak sistemik hastalıklar olarak bilinen ve vücudun geri kalan kısmını etkileyen hastalıklar dişlerin destekleyici yapılarını etkileyebilir.

Ayrıca, bazı ciddi hastalıkların, vücudun diğer herhangi bir yerinde belirginleşmeden önce ağızda kendilerini gösterdikleri bilinmektedir. Bu nedenle periodontoloji uzmanı  bazen diyabet veya kan hastalıkları gibi genel bir hastalığın belirtilerini bir hastanın ağzını incelerken tespit edebilir.

Ağızda yapılacak her türlü restorasyondan önce periodontal sağlığın yerinde olmasına azami dikkat ve titizlik gösterilmelidir. Periodontoloji tedavisi sadece hastalıkları önlemeye ve gidermeye yönelik uygulamalardan ibaret değildir. Protez uygulamalardan önce diş çevresi sert ve yumuşak dokuların hazırlanmasıyla da uğraşır.

periodontoloji uzmanı, periodontoloji uzmani, sefaköy periodontoloji uzmanı, küçükçkemece periodontoloji uzmanı, periodontoloji uzmanı sefaköy, periodontoloji uzmanı küçükçekmeceFazla görünen dişetlerinin seviyeleri düzeltilir, renk uyumları organize edilir, kron köprü restorasyonlarının tutuculuğunu arttırmak için kron boyu uzatma işlemleri yapılır, açığa çıkmış kök yüzeyleri kapatılabilir, doğumsal anomaliler düzeltilebilir, estetik diş hekimliği uygulamalarında uyumlu bir yumuşak doku desteği ve geçişi sağlanabilir.

Bu işlemler son derecede hassas, bazen mercek altında,bazen mikroskopla çalışmayı gerektiren işlemlerdir. Periodontoloji uzmanlarınca gerçekleştirilen bu işlemlere ilave olarak implant cerrahisi, implant üstü protezlerin alt yapılarının oluşturulması, plastik cerrahi işlemleri, implantların uzun süre sağlıklı kullanımı için gereken koruyucu önlemlerin yürütülmesi, implant çevresinde oluşan enfeksiyonların giderilmesi için gerekli girişimlerin yapılması, kemik greftleri uygulanması, rejeneratif tedavilerin uygulanması da Periodontoloji’nin uygulama alanına girmektedir.

Ne Zaman Bir Periodontiste Başvurulmalıdır?
  • dis eti hastalıkları uzmanı, dis eti hastalıkları uzmanı sefaköy, sefaköy diş eti hastalıkları, küçükçekmece diş eti hastalıkları uzmanı, diş eti hastalıkları uzmanı Periodontal hastalık belirtilerinin fark edilmesi durumunda,
  • Eksik dişlerin yerine implant düşünülmesi durumunda,
  • Dişlerin çok kısa olduğu veya gülerken dişetinin fazla gözüktüğü durumlarda,
  • Kalp rahatsızlığı, diyabet, solunum hastalığı veya osteoporoz gibi sistemik bir hastalık durumunda. Devam eden araştırmalar, periodontal hastalığın bu hastalıklarla bağlantılı olabileceğini göstermektedir. Periodontal hastalıklarla ilişkili bakteriler kan dolaşımına girebilir ve vücudun diğer bölümlerinde tehdit oluşturabilir.

Sağlıklı bir beden sağlıklı dişeti ile başlar.

Klinik Artı, uzman hekim kadrosu ve son teknolojik cihazlarla hastalarına hizmet vermektedir. Dişeti hastalıkları tedavileri ve diğer bütün ağız ve diş sağlığı ihtiyaçlarınız için Klinik Artı’ya başvurabilirsiniz. Periodontoloji Uzmanı Klinik artı doktorlarınca tecrübe sahibi ve teşhis konusunda sorun yaşamayacağınız bir yer size sunmaktadır.

WhatsApp Hızlı İletişim